Magdalenki i tartinki

Magdalenki w poszukiwaniu straconego smaku – tytuł kolejnego spotkania projektu Smaki kultury nawiązywał do słynnej 7 tomowej powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, uznawanej  przez krytyków i badaczy literatury za arcydzieło.

W świadomości czytelników powieść łączona jest przede wszystkim z motywem reminiscencji wywołanej przypadkowo przez zewnętrzny bodziec; dla bohatera bodźcem takim jest smak zamoczonej w herbacie magdalenki.

220px-Madeleines_de_Commercy

Magdalenka – małe francuskie ciastko o charakterystycznym muszelkowatym kształcie, który uzyskuje się dzięki pieczeniu w specjalnych foremkach z wgłębieniami. Ciasto przygotowuje się z mąki, jajek, cukru, masła oraz kilku kropel soku z cytryny.

Autorstwo przepisu na magdalenkę nie jest ostatecznie ustalone. Niektóre źródła, w tym słownik Oksfordzki, wskazują, że nazwa ciastek mogła pochodzić od XIX-wiecznej mistrzyni cukiernictwa Madeleine Paulmier. Inne źródła dowodzą jednak, że osoba ta była w XVIII wieku kucharką Stanisława Leszczyńskiego – i to on nauczył ją piec takie właśnie ciastka. Wśród autorów magdalenki wymienia się także kucharza księcia Talleyranda, Jeana Avice’a, oraz Perrotin de Barmond – diuszesę z zamku de Commercy.

W pierwszej części powieści Marcela Prousta, W stronę Swanna, znajduje się fragment opisujący reminiscencję wywołaną smakiem magdalenki zamoczonej w herbacie:

(…) matka widząc, że mi jest zimno, namówiła mnie, abym się napił wbrew zwyczajowi trochę herbaty. Odmówiłem zrazu; potem, nie wiem czemu, namyśliłem się. Posłała po owe krótkie i pulchne ciasteczka zwane magdalenkami, które wyglądają jak odlane w prążkowanej skorupie muszli. I niebawem (…) machinalnie podniosłem do ust łyżeczkę herbaty, w której rozmoczyłem kawałek magdalenki. Ale w tej samej chwili, kiedy łyk pomieszany z okruchami ciasta dotknął mego podniebienia, zadrżałem, czując, że się we mnie dzieje coś niezwykłego. Owładnęła mną rozkoszna słodycz (…). Sprawiła, że w jednej chwili koleje życia stały mi się obojętne, klęski jako błahe, krótkość złudna (…). Cofam się myślą do chwili, w której wypiłem pierwszą łyżeczkę herbaty (…). I nagle wspomnienie zjawiło mi się. Ten smak to była magdalenka cioci Leonii.(…)

Źródło: Wikipedia.org

przepis na Magdalenki

3 jajka
130g masła półsłonego
150g mąki
150g cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
sok z połówki cytryny

Wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, odstaw. Utrzyj jajka z cukrem i cytryną do białej puszystej masy. Dodaj przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, ucieraj. Na koniec rozpuszczone masło. Wszystko wymieszaj. Odstaw do lodówki na ok. 1 godzinę.
Po upływie godziny rozgrzej piec na 180 stopni. Wypełnij foremki ciastem. Piec przez ok. 20 minut. Magdalenki mają być złote. Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i odczekaj aż się ostudzą.

Przepis z blogu:
http://francjanatalerzu.blogspot.com

220px-Madeleinetraysmall

 

Francuskie tartinki oraz kruche babeczki wielosmakowe.

Tartinki przygotowujemy na pieczywie pszennym oraz na  pumperniklu.

Babeczki pieczemy z ciasta kruchego i francuskiego.

Do sporządzenia tartinek i babeczek można użyć:

- pastę serową na bazie sera twarogowego w czterech smakach: szczypiorkowym, paprykowym, czosnkowym oraz łososiowym

- różne rodzaje wędlin: salami, szynka, baleron, sucha kiełbasa

- krewetki oraz łosoś wędzony

- sery żółte oraz dojrzewające

Tartinki i babeczki dekorujemy według własnego pomysłu. Możemy zastosować: pomidorki koktajlowe, kawior, jajka przepiórcze, oliwki, pikle, liście selera, natkę pietruszki.

Smacznego :)

IMG_3712a

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.