Kultura smaku – na zakończenie

 

Wszystkim uczestnikom i sympatykom projektu Smaki kultury życzymy spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 2016.

organizatorzy

christmas-70088_640

Kultura smaku

Czy kultura odciska swoje piętno również na nasz gust kulinarny? Najsławniejsze narodowe kuchnie europejskie takie jak włoska, francuska, grecka i hiszpańska mają z swój ” wyraźny ślad”  w literaturze, malarstwie czy filmie.  Ich kuchnie  posiadają też swoją semantykę , która określa  ich jedzeniowe tradycje: makaroniarze, żabojady, etc.  Zdarza się,  że narodowe dania niektórych państw są sławniejsze niż cały ich dorobek kulturalny w innych dziedzinach sztuki.

Dla Europejczyków synonimem  wykwintnej sztuki kulinarnej jest kuchnia francuska haute cuisine albo  cuisine  populaire z jej sztandarowymi wytworami używanymi globalnie: croissant, baguette. Podobnie jest z bardzo popularną na świecie kuchnią włoską, hiszpańska i grecką. Potrawy typu pizza, spaghetti, paella,  musaka  są symbolami swoich krajów, czasami bardziej znanymi od innych dzieł czy postaci kultury.

Bywa też odwrotnie i tak jest np. z kulturą anglosaską czy niemiecką, których kuchnie narodowe w przeciwieństwie do innych dziedzin sztuki mają  raczej znaczenie marginalne lub regionalne.   Znane jest malarstwo rodzajowe holenderskie i flamandzkie, z pucharami  z których wylewa się wino i półmisami  pełnymi jedzenia, o ich potrawach zaś albo kuchni wiemy niewiele. Może belgijska czekolada  i pralinki. Ciekawe, że Niemcy,  Europa Środkowa, Wschodnia i Bałkany bardziej lub mniej  zasłużenie znane są  bardziej ze swoich trunków niż potraw. Tylko kuchnia rosyjska cieszy się zasłużoną sławą, głównie dzięki arystokratycznej emigracji, która upowszechniła w świecie rosyjski kawior, bliny, uchę i czaj. My jednak  w tej dziedzinie,  jako przedstawiciele Europy Środkowej powinniśmy mocniej popracować nad wizerunkiem.

Wszyscy znamy kebab, falafel,  czulent,  chaczapuri, dim sum ale o kulturze kraju  ich pochodzenia wiemy zwykle  niewiele.  Faktem jest jednak, że kuchnie arabska, żydowska i chińska ze swoimi  potrawami i przyprawami  przywędrowały do nas już dawno i były  forpocztą przenikania się kultur.

Przy zastawionym stole obchodzimy  najważniejsze święta, które w każdym kraju mają swoje tradycyjne potrawy. Znaczące wydarzenia z naszego życia, też mają zwykle  kulinarną oprawę. Możliwe, że łatwiej nam się znaleźć, znieść ( nie zjeść) albo chociaż porozumieć w takim anturażu. Motyw spotkania/rozmowy przy stole jest częstym elementem przedstawienia/spektaklu, bo jest w nim coś teatralnego, nawet jeżeli odbywa się całkiem prywatnie.
Spotkania z cyklu „Smaki kultury” nawiązywały właśnie do tych tematów czyli  związków sztuki kulinarnej z innymi dziedzinami sztuki: malarstwem, filmem, literaturą i teatrem oraz  kultury obyczajów, w których jedzenie odgrywa  jedną z zasadniczych ról. To, że spotkania cieszyły się tak dużą popularnością, świadczy, że kultura „ma smak”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.